ZDR3+ WYGRAŁ KONKURS NA AKWIZYCJĘ KARTY DUŻEJ RODZINY NA ROK 2017!!

Wygrana w konkursie na akwizycję Karty Dużej Rodziny to dla nas wielka radość i spełnienie marzenia. Inicjowaliśmy ją w samorządach od 2007 i przez kilka lat pracowaliśmy nad rozwojem tego mechanizmu. W tworzeniu lokalnych Kart Dużej Rodziny w całej Polsce współdziałało dziesiątki środowisk, setki zapalonych do tej idei osób. Bardzo nas cieszy fakt, że MRPiS dziś przekazuje akwizycję tego instrumentu Polityki Rodzinnej w ręce stowarzyszenia. Jest to gest zaufania ze strony instytucji państwowej do rodzin, do obywateli, którzy chcą i od dziś mogą przejąć odpowiedzialność za dalszy rozwój Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Zwracamy się do wszystkich rodzin wielodzietnych z zachętą do współdziałania. Karta Dużej Rodziny ma służyć nam – wielodzietnym – to my samy wiemy jakich zniżek najbardziej potrzebujemy. Każda rodzina może dołożyć swoją cegiełkę – to znaczy zgłosić kolejnego partnera, firmę gotową do udzielenia zniżek.

 Zwracamy się także do przedsiębiorców: rodziny wielodzietne to jedna z największych grup konsumentów, to 3,5 mln obywateli. Udzielając zniżki możecie pozyskać nowych dobrych klientów kupujących prawie hurtowo. Warto wspierać tę grupę obywateli, szczególnie ważną dla przyszłości Polski.

IMG_0238   IMG_0253

Napisano w Uncategorized

Gniezno – spotkanie Forum Samorządowego na Rzecz Dużych Rodzin

9 listopada 2016 r. Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz był gospodarzem forum samorządowego, którego tematem była: Polityka rodzinna z perspektywy polityki państwa oraz samorządów terytorialnych. Gośćmi spotkania byli Bartosz Marczuk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy I Polityki Społecznej oraz Joanna Krupska – Prezes Związku Dużych Rodzin 3 Plus.

Spotkanie było okazją do podsumowania IV Zjazdu Dużych Rodzin, jaki odbył się w Gnieźnie w dniach 18-20 czerwca 2016 r.

W trakcie forum Minister Bartosz Marczuk przedstawił ocenę funkcjonowania Programu 500+ z perspektywy polityki państwa.

W trakcie spotkania omawiano również temat pracy z rodziną dysfunkcyjną i funkcje asystenta rodziny.

Napisano w Uncategorized

Rząd zatwierdził większe ulgi na dzieci w PIT

Będą większe ulgi na dzieci  i – co najważniejsze – można je będzie odliczać również od zapłaconych składek ZUS. Rząd w dniu 01.10.14  przyjął  rozwiązanie opracowane przez Ekspertów ZDR3+ i zaprezentowane na  konferencji podatkowej w marcu 2014.

Roczne odliczenia za 2014 rok wyniosą:

na troje dzieci – 4 224,12 zł;
na czworo dzieci – 6 924,12 zł
na pięcioro dzieci – 9 624,12 zł
każde następne dziecko – dodatkowe 2 700,00 zł.

Dotychczas jedynie 30% rodzin wielodzietnych korzystało z pełnego odpisu podatkowego, dzięki wprowadzonym zmianom więcej rodzin będzie mogło skorzystać z przysługujących im odliczeń.

Napisano w Bez kategorii

MPiPS skierowało projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny do konsultacji społecznych.

 Dn. 29.09.14. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej skierowało projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny do konsultacji społecznych. Znalazło się w nim m.in. zwolnienie z opłat za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego.Obecnie uprawnienia dla rodzin wielodzietnych uregulowane są w rządowym programie dla rodzin 3+. Ustawa określa zasady przyznawania kart oraz uprawnień osobom, które ją posiadają. Pozwala także na łączenie karty ogólnopolskiej z lokalnymi programami dla rodzin wielodzietnych.

Ustawa gwarantuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny 37-proc. ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz 49-proc. ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Otrzymają również ulgi w opłacie paszportowej: 75% w przypadku dzieci oraz 50% dla rodziców. Rodziny wielodzietne będą ponadto zwolnione z opłat za wstęp do parków narodowych oraz za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego.

Napisano w Bez kategorii

Premier zapowiada większe ulgi na 3 i kolejne dzieci.

Rząd zaproponuje zwiększenie ulg podatkowych na trzecie i kolejne dzieci o 20 proc. – zapowiedział w Sejmie premier Donald Tusk. Według jego wyliczeń rodzina z trójką dzieci, którą utrzymuje ojciec zarabiający 1,7 tys. zł otrzyma 4,2 tys. zł zwrotu.

Napisano w Bez kategorii

Nowy Sącz

Bezpłatne wejścia na basen, darmowe zajęcia pozalekcyjne, ulgi na przejazdy komunikacją miejską – na takie m.in. przywileje mogą od lipca liczyć rodziny wielodzietne z Nowego Sącza. Uchwałę ws. Nowosądeckiej Karty Rodziny przyjęli radni.

 

Jak mówi rzeczniczka urzędu miasta w Nowym Sączu Małgorzata Grybel, z karty będą mogły korzystać rodziny z co najmniej czworgiem dzieci do 18 roku życia lub – w przypadku osób uczących się – do 24 r.ż.

 

– Rodzina taka musi być zameldowana na pobyt stały pod wspólnym adresem na terenie Nowego Sącza. W przypadku wydawania kart nie będą obowiązywały kryteria dochodowe – dodaje.

 

Według nowosądeckiego ratusza z programu skorzystają 922 rodziny, czyli około 5 tys. osób, a bezpośrednie koszty związane z wdrożeniem w tym roku wyniosą ok. 8 tys. zł.

 

Dzieci posiadające rodzinną kartę będą mogły bezpłatnie brać udział w zajęciach plastycznych, teatralnych, muzycznych, tanecznych, a także korzystać z darmowych wejść na basen. Rodzinom wielodzietnym będą także przysługiwały 30 proc. zniżki na przejazdy komunikacją miejską.

 

Program będzie realizowany w ramach istniejących stanowisk pracy w jednostkach podległych miastu. Władze Nowego Sącza liczą też na to, że do programu będą przyłączać się organizacje pozarządowe, prywatne firmy i przedsiębiorcy, oferując zniżki na swoje usługi.

 

W maju Nowy Sącz odwiedził prezydent Bronisław Komorowski, który wziął udział w rozpoczęciu konferencji „Ważne sprawy polskich rodzin”. Prezydent wziął też udział w podpisaniu deklaracji w sprawie Małopolskiej Karty Rodzinnej i namawiał do tworzenia w Polsce programów wspierających rodziny wielodzietne.

Autor: nf/mz / Źródło: PAP

Napisano w Bez kategorii

Duże rodziny są fajne!

Z Tomaszem Pogorzelskim rozmawia Katarzyna Jaskólska

KATARZYNA JASKÓLSKA: – Działa Pan od niedawna w zielonogórskim kole Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Co to za organizacja?

TOMASZ POGORZELSKI: – To stowarzyszenie ogólnopolskie założone kilka lat temu. Za główny cel stawia sobie poprawę postrzegania i wizerunku dużych rodzin w społeczeństwie. Wysuwa bardzo konkretne postulaty, które mają prowadzić do polepszenia warunków życia takich rodzin. Przez kilka lat działalności stowarzyszenie wypracowało pewną politykę na bazie m.in. doświadczeń europejskich – bo w wielu krajach funkcjonują zupełnie inne rozwiązania niż u nas, i to się sprawdza.
Tym, co rzeczywiście udaje się w tej chwili wprowadzać i co cieszy się dużą popularnością i zainteresowaniem, jest Karta Dużej Rodziny.

– Na czym to polega?

– Kartę Dużej Rodziny wprowadziło już wiele miast w Polsce, choćby Gdańsk, Wrocław, Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Rawa Mazowiecka, Łowicz itd. Włączają się w to również gminy. Jest to konkretne wsparcie rodzin wielodzietnych na szczeblu samorządowym. W Karcie Dużej Rodziny chodzi przede wszystkim o zniżkowe opłaty za korzystanie ze środków komunikacji miejskiej oraz tańszy dostęp do placówek kultury czy sportu i rekreacji. I nasze koło stara się, żeby taka Karta została wprowadzona również w Zielonej Górze.

– Na jakim etapie są te działania?

– Karta Dużej Rodziny musi zostać przyjęta przez Radę Miasta. Chodzi o to, żeby zaistniała w systemie regulacji prawnej. Forma realizacji Karty jest już mniej istotna; może być na przykład zintegrowana z miejską kartą biletową, która u nas funkcjonuje, może być zupełnie osobnym zaświadczeniem. Ważne jest, żeby było jasne, jak duże są te zniżki, komu przysługują (czy rodzinom mieszkającym w Zielonej Górze, czy może na terenie całej gminy). To wszystko ustala Rada Miasta, ona też wyznacza na to budżet. Podjęliśmy już wstępne rozmowy z radnymi. Spotkaliśmy się z bardzo pozytywnym nastawieniem. Już wcześniej były zresztą wśród radnych dyskutowane różne działania prorodzinne, tylko się nie skonkretyzowały. Zbieramy też podpisy popierające Kartę Dużej Rodziny, żeby całą sprawę nagłośnić. Chcielibyśmy też zorganizować jakąś dyskusję panelową, na którą zaprosilibyśmy radnych, dyrektorów szkół i inne zainteresowane środowiska.
Chcę tu zaznaczyć, że ze strony wielodzietnych rodzin nie są to żadne roszczenia. Ale trzeba sobie uzmysłowić, że jeśli rodzina liczy np. sześć osób, to jej wkład społeczny jest duży. Dla takiego domu kupuje się więcej ubrań, więcej żywności, a więc podatki płacone są też większe. Jednak w drugą stronę działa to tak, że domowy budżet często nie jest w stanie już udźwignąć wydatków na kulturę czy rekreację – a to też jest przecież potrzebne człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. I nie mówię tu o rodzinach z marginesu, ale o normalnie funkcjonujących.

– No właśnie, ogólny obraz rodzin wielodzietnych w Polsce, zupełnie nie pokrywa się z rzeczywistością i jest mocno krzywdzący.

– Przyjęło się uważać, że w Polsce rodzina wielodzietna to rodzina patologiczna. Wiodące media kreują jakiś model i ludzie już się nie zastanawiają, że nie w każdym domu musi to tak wyglądać. Kiedy już się pokazuje rodzinę wielodzietną, to w tle musi być jakiś dramat, np. problem alkoholowy. Zewsząd jesteśmy namawiani do konsumpcyjnego stylu życia, wymaga się od nas większej wydajności i dyspozycyjności. Duża rodzina niekoniecznie idzie w parze z takim obrazkiem.
To postrzeganie trzeba zmienić. My z żoną mamy czwórkę dzieci i radzimy sobie dobrze. Jednak proszę sobie wyobrazić koszt naszego wspólnego wyjścia na basen, gdzie trzeba wykupić bilet nawet dla kilkumiesięcznego dziecka wnoszonego w foteliku, które nie skorzysta z tego basenu. A przecież takiego malucha trzeba wziąć ze sobą, bo gdzie go zostawić? Więc generalnie chodzi po prostu o to, żeby wyrównać szanse tych rodzin. To jeden z postulatów naszego Związku.

– Jak wyglądają inne?

– To różne rozwiązania. Zależy nam na zmianach w systemie podatkowym, które by prowadziły do sprawiedliwego obciążenia podatkowego rodzin wielodzietnych, na zmianach w systemie emerytalnym, które nie krzywdziłyby rodziców opiekujących się dziećmi w domu. Chcemy wydłużenia urlopu macierzyńskiego i płatnego urlopu wychowawczego, a także możliwości wyboru – czy rodzic chce oddać dziecko do przedszkola lub żłobka, czy decyduje się zostać z nim w domu (tzw. bon wychowawczy). Trzeba też urealnić system pomocy socjalnej dla rodzin niezamożnych, czyli np. podnieść progi dochodowe uprawniające do otrzymania świadczeń socjalnych, jak również wprowadzić tanie kredyty mieszkaniowe gwarantowane przez państwo.

– A czy fajnie jest mieć dużą rodzinę?

– W hierarchii wartości na pierwszym miejscu jest u mnie Pan Bóg, zaraz potem jest moje małżeństwo i rodzina. Dzieci dają nam niesamowitą radość i szczęście. Duża rodzina to często trud i wyzwania, i mniej czasu. Ale warto się tego podjąć. Jeszcze dziesięć lat temu, zanim poznałem moją żonę, nigdy bym nie powiedział, że będę miał taką rodzinę. Pan Bóg dał nam taką drogę i my czujemy się spełnieni. Życie to dla nas przede wszystkim relacje z innymi ludźmi, a nie zaspokajanie tylko swoich potrzeb.

Źródło: niedziela

Napisano w Bez kategorii

Duża rodzina, duża zniżka

Władze Ełku chcą, by rodziny wielodzietne miały 50-procentową ulgę na bilety do kina, basen czy koncerty. Rodziny, w których jest troje i więcej dzieci będą mogły nawet zrobić tańsze zakupy w niektórych sklepach i ze zniżką wyremontują mieszkanie. Samorząd Ełku wprowadza „Kartę Dużej Rodziny Trzy Plus”.

Pierwsi chętni już są. Po tym jak rada miasta przyjęła stosowną uchwałę, do ratusza zaczęły spływać wnioski na przyznanie karty 3+.

– Dzisiaj było 10 osób, które złożyły wnioski, w sumie mamy ich 62 – mówi Magdalena Sulżycka, Urząd Miasta w Ełku.

Samorząd prognozuje, że chętnych może być znacznie więcej. Na wprowadzeniu „Karty rodziny 3 +” może skorzystać nawet osiemset rodzin.

– Liczę, że będzie taniej jak z dziećmi do kina pójść, to teraz płacę cały bilet a tak będzie taniej – mówi Ewelina Kuczyńska, matka trojga dzieci.

Bo dziś nawet kino dla wielu jest poza zasięgiem finansowym. Karty mogą dostać rodziny mające troje dzieci i więcej, rodziny zastępcze, czy prowadzące domy dziecka. Przyznawane będą wszystkim rodzinom wielodzietnym, bez względu na ich status materialny.

– Dla nas ważne jest, żeby rodziny miały możliwość wszechstronnego rozwoju kulturalnego, sportowego, żeby nie było dylematu czy pójść z dzieckiem na basen czy do kina, co ważne niezależnie od dochodu – mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.
Wszędzie tam, gdzie pojawią się specjalne oznakowania, posiadacze karty będą mogli korzystać ze zniżki. Do akcji włączyli się właściciele sklepu z artykułami dziecięcymi a nawet hurtownia materiałów budowlanych. Zakupy można będzie zrobić z bonifikatą od 5 do 10 procent.

– Trzeba wspierać rodziny wielodzietne, bo nie będzie komu domów budować i sprzedawać farb, musimy wspierać – mówi Robert Chmielewski, sprzedawca.

50-procentowe zniżki będą obowiązywały przy wejściu na basen i na wszystkie imprezy sportowe i kulturalne organizowane przez placówki miejskie. Pierwsze karty – jak planują samorządowcy z Ełku – rozdane zostaną podczas obchodów Dni Rodziny 25 maja. AK, opr. KS

Napisano w Bez kategorii

Wypowiedź Prezydenta Poznania na temat Karty Dużej Rodziny

Napisano w Bez kategorii

Konferencja – „Polska dla Rodziny – Karta Dużej Rodziny w miastach i gminach”

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Forum Samorządowe na rzecz Dużych Rodzin oraz Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” zapraszają na II Ogólnopolską Konferencję „Polska dla Rodziny – Karta Dużej Rodziny w miastach i gminach”.

Konferencja odbędzie się 18 marca 2013 r. w godzinach 10.00 – 13.00 w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 1/3/5.

PROGRAM KONFERENCJI

Prowadzenie: Krzysztof Ziemiec

CZĘŚĆ PIERWSZA 
9.30 Rejestracja uczestników, przerwa kawowa
10.00 Otwarcie konferencji  – Władysław Kosiniak – Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej
10.15 Jacek Cichocki, Minister Spraw Wewnętrznych

10.25 Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego, przewodniczący Forum   Samorządowego na rzecz Dużych Rodzin

10.35 Konstanty Radziwiłł,  wiceprezes ZDR3+

10.45 dr Stanisław Kluza, dr Agnieszka Chłoń – Domińczak , dwugłos ekspercki: „Rola samorządu terytorialnego w prowadzeniu lokalnych polityk rodzinnych”
10.55  Piotr Uściński, starosta Powiatu Wołomińskiego – stanowisko Forum Samorządowego na rzecz Dużych Rodzin w sprawie ustawy śmieciowej.

CZĘŚĆ DRUGA – WARSZTATY 
11.00-12.00  warsztaty prowadzone równolegle przez poszczególne miasta będą odbywały się w odrębnych salach
Grupa I: metropolie, duże aglomeracje, województwa – prowadzi pani Monika Lipińska –Wiceprezydent Lublina – sala 25 osobowa
Grupa II: sala konferencyjna
• miasta od 60-250 tys. mieszkańców – prowadzi pani Anna Sochacka – Wiceprezydent Siedlec
• miasta do 60 tys. mieszkańców –  prowadzi pan Janusz Kotowski – Prezydent Miasta Ostrołęki
• wsie – prowadzi pani Halina Wawruch -Wójt Żabiej Woli
Grupa III:  powiaty –  prowadzi Piotr Uściński, starosta  Powiatu Wołomińskiego – sala 25 osobowa

CZĘŚĆ TRZECIA – PODSUMOWANIE – 1h
12.00-12.30 Podsumowanie warsztatów przez prowadzących poszczególne panele
12.40-12.50 Karty Dużych Rodzin – najlepsze praktyki oraz problemy, analiza prezentowana przez Pawła Wolińskiego, ZDR 3+
12.50-13.00 Karta Ogólnopolska – Łukasz Hardt
13.00  Lunch

Napisano w Bez kategorii

Karty wg lokalizacji

stan na 2014 rok