Karta miejska i gminna

Karty Dużej Rodziny to programy wsparcia rodzin  wychowujących troje lub więcej dzieci. Polegają na wprowadzeniu zniżek w instytucjach miejskich, ośrodkach kultury, sportu, przedszkolach, w komunikacji miejskiej. W wielu gminach dotyczą wywozu śmieci, czasem cen wody, czynszu. Do programów dołączają partnerzy prywatni z szeroką gamą rabatów w usługach wszystkich rodzajów. Karty są uchwalane przez Rady Miast i Gmin. Dla rodzin wielodzietnych są formą ułatwienia życia.  Wprawdzie zaoszczędzone sumy nie będą wielkie, ale w dużej rodzinie liczy się każdy grosz. Istotną rolą Karty jest przeciwdziałanie wykluczeniu rodzin mających liczne potomstwo przez obniżenie kosztów uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych, w życiu sportowym. Wreszcie niebagatelną rolą jest zmiana wizerunku dużych rodzin: Karty nie są wydawane z powodu ubóstwa rodziny, ale w uznaniu wartości pracy związanej z wychowywaniem kolejnego dziecka.

Karty Dużych Rodzin są  przykładem współdziałania organizacji pozarządowej, środowisk rodzinnych z władzami miast i gmin – bardzo często są uchwalane na prośbę mieszkańców, jako wynik  dialogu i negocjacji.

W Polsce w dziedzinie Kart debiutował w 2005 roku Wrocław proponując „Kartę Rodzina Plus”. Następny za nim był Grodzisk Mazowiecki, który wprowadził w 2008 roku Kartę Dużej Rodziny udostępniając rodzinom z czworgiem i więcej dzieci darmową komunikację, a tym z trójką i więcej  oferując tańszy o połowę dostęp do obiektów sportu i kultury, na zajęcia pozalekcyjne a także zniżki w przedszkolach.  W następnych latach Kart dużej rodziny przybywało, obecnie, w początkach  2014 roku, jest ich już ponad dwieście.

 

Karty wg lokalizacji

stan na 2014 rok